2015-2016 OSZ Banquet Awards

Volunteer of the year

For Edelweiss: Nathalie Lepage

Camp Fortune: Nathalie Tremblay et Bruno Duhamel

Mont Cascades: Gerry Gallagher

Mont Ste-Marie: Daniel Boivin

Vorlage: Jeffrey Taylor

 

TOP 5 per U Level

 

U10 boys

5th place – Yohann  Hébert (CAS)

4th place – Quinn Harris-Fowell (MSM)

3rd place – Matheew Farah (MSM)

2nd place – Owen Wagner (MSM)

1st place – Thomas Miles (MSM)

 

Filles U10

5e place – Finlay Summers (MSM)

4e place – Alaïs Gerfaux (ESCF)

3e place – Émilie Côté (CAS)

2e place – Lorie Hébert (ESCF)

1ere place – Rosa Maloof (EDEL)

 

Garçons U12

5e place – Luca Fulga (VOR)

4e place – Christophe Earle (MSM)

3e place – Benjamin Miles (MSM)

2e place – Ryan Wagner (MSM)

1ere place – Charlie Graf (MSM)

 

U12 Girls

5th place – Isabel Novas-Peña (EDEL)

4th place – Stella Puttick (EDEL)

3rd place – Anna Parolin (VOR)

2nd place – Saffron Klotz (MSM)

1st place – Nicola Gilmour (MSM)

 

U14 boys

5th place – Hugo Brisebois (ESCF)

4th place Charles-Alexandre Thivierge (CAS)

3rd place – Mykael Hébert (EDEL)

2nd place – Léandre Duhamel (ESCF)

1st place – William Earle (MSM)

 

Filles U14

5e place – Gabrielle Gallant (EDEL)

4e place – Jessie-Anne Caron (CAS)

3e place – Pippa Kolking (MSM)

2e place – Haley Conrad (MSM)

1ere place – Ella Farah (MSM)

 

 

U16 boys

5th place – Luka Desormeaux (CAS)

4th place – Félix Boivin (MSM)

3rd place – Nathan Hoyte (VOR)

2nd place – Aidan Marler (MSM)

1st place – Éric Guimont (VOR)

Filles U16

5e place – Danielle Bernard (VOR)

4e place – Madison Hollington (ESCF)

3e place – Sophie Thomas (VOR)

2e place – Juliette Bélanger (ESCF)

1ere place – Sierra Smith (MSM)

 

U18-U21 lady

Jillian Lynott (MSM)

U18-U21 men

Émile Bernier (MSM)

The Ambassador’s Club

 

Emeraude Aubé (MSM) Sierra Smith (MSM)
Liam Carrière (MSM) Alexis Guimond – Équipe du Québec Para-Alpin
Rosa Maalouf (EDEL) Cole Briggs (CASCA)
Saffron Klotz (MSM) Patrick Campbell (MSM)
Sara Buzdugan (VORLA) Nora Fripp (NCO)
Charlie Graf (MSM) Stéphanie Gould (MSM)
Stella Puttick (EDEL) Cal Gray (VORLA)
Ryan Wagner (MSM) Tyler Gray (VORLA)
William Earle (MSM) Helen Hume (CASCA-NCO)
Zachary Miles  (MSM) Jillian Lynott (MSM)
Hayley Conrad (MSM) Beatrix Lever (CASCA-Québec)
Ella Farah (MSM) Raphaël Quenneville (MSM)
Félix Boivin (MSM) Gabrielle Rollin (MSM)
Juliette Bélanger (ESCF) Jared Schmidt (NCO)
Danielle Bernard (VORLA) Hannah Schmidt (MSM)
Éric Guimont (VORLA) Chris Steinke (MSM)
Aidan Marler (MSM) Michaela Tommy (EDEL-National Team)
Sophie Thomas (VORLA)

Most improved and most outstanding male and female skiers of 2015-2016.

Most improved

The most improved U10-U16 female skier… Danielle Bernard (U16) (Vorlage)

The most improved U10-U16 male skier… Charles-Alexandre Thivierge (U14) (Cascades)

The Most Outstanding Skier

From among the NCO U16 and FIS teams, the 2015-2016 most outstanding male athletes of the year are:

Éric Guimont (Vorlage/NCO)

Sierra Smith (MSM)